Jak układać panele podłogowe względem okna?
Rola paneli podłogowych nie jest sprowadzona jedynie do stworzenia trwałej i wytrzymałej powłoki ochronnej. Dobrze ułożone panele wpływają również na aranżację wybranego pomieszczenia. Zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę ich walory optyczne i estetyczne. Jak zatem ułożyć panele podłogowe? Oto kilka praktycznych porad.
1. Jedno okno i co teraz?
Posiadanie jednego okna wcale nie jest dobrym rozwiązaniem (słaba wentylacja, mało światła itd.). Niemniej znacznie ułatwia ono ułożenie paneli podłogowych. Wystarczy, by usytuować je prostopadle do płaszczyzny okiennej i - tym samym - równolegle do kierunku padania promieni słonecznych. Ułożenie paneli w ten sposób sprawi, że wszelkie szczeliny pomiędzy nimi staną się po prostu niewidoczne. Będzie to miało też wpływ na podkreślenie kolorystyki słoi, a przez to - naturalnego piękna drewna. Wyjątkiem od tej reguły są panele z fugami ozdobnymi, w przypadku których maskowanie nie ma najmniejszego sensu. Mowa tu rzecz jasna o panelach z tak zwaną V-fugą.
2. Więcej okien, to więcej problemów?
Sytuacja komplikuje się, jeśli w danym pomieszczeniu jest więcej okien. W tym przypadku panele podłogowe należy układać prostopadle do tego okna, które znajduje się naprzeciw wejścia do pokoju. Dzięki temu fugi będą znacznie mniej widoczne dla osób do niego wchodzących. Przy okazji należy pamiętać, że teoria nakazująca uwzględnienie okna przez które pada najwięcej promieni słonecznych nie ma racji bytu, choć niewątpliwie jest dość często praktykowana.
3. Nietypowe wymiary pokoju? Czas na nietypowe ułożenie paneli!
Kwestia ułożenia paneli podłogowych będzie wyglądała zupełnie inaczej w momencie, gdy mamy do czynienia z pomieszczeniami prostokątnymi, których jeden bok jest zdecydowanie dłuższy od drugiego (np. w korytarzu). W tej sytuacji jedynym sensownym rozwiązaniem pozostaje ułożenie paneli w sposób prostopadły do dłuższej krawędzi. W ten sposób optyczne poszerzenie (i wyrównanie) pomieszczenia będzie o wiele łatwiejsze. Usadowienie paneli wzdłuż korytarza jest być może bardziej oszczędne, ale za to mniej estetyczne, gdyż w ten sposób jeszcze bardziej wydłużymy nasz skądinąd podłużny pokój.
4. Imitacja desek? To jest problem!
Wbrew pozorom, najtrudniejsze w ułożeniu są te panele podłogowe, które posiadają swój określony i niepowtarzalny wzór. Jeśli nasza podłoga ma wyglądać pięknie, to jej wzornictwo również winno być spójne. W tym celu warto wstępnie posortować poszczególne panele i - jeśli to możliwe - wcześniej ułożyć je na podłodze. Warto też zwrócić uwagę na zalecenia producenta dotyczące optymalnego usytuowania paneli.
Podsumowanie
Przy układaniu paneli należy zwrócić uwagę na określoną hierarchię. W pierwszej kolejności zawsze dbamy o ogólny wygląd naszej podłogi (np. wzornictwo). Dopiero potem zwracamy uwagę na maskowanie fug i innych nieciągłości.
Po odpowiednim ułożeniu paneli warto zainwestować w dobrane do nich meble, zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty sof skórzanych
Popularne produkty