Jak oddzielić kuchnię od salonu?

list W: Wystrój wnętrz Data: favorite Wyświetlenia: 2539

Częstym zjawiskiem spotykanym w budownictwie mieszkaniowym jest redukcja liczby dostępnych pomieszczeń do absolutnego minimum. O ile takie rozwiązanie jest korzystne z punktu widzenia np. dewelopera, o tyle dla inwestora (lub najemcy) już niekoniecznie. Niewielka liczba pokoi zmusza do wprowadzenia kilku rozwiązań, które najczęściej polegają na optycznym i funkcjonalnym rozdzieleniu kuchni i salonu. Jak to zrobić?

Wyspa - standardowe rozwiązanie dla niestandardowych wnętrz

Montaż wyspy kuchennej to nie tylko szybki i łatwy sposób na oddzielenie kuchni od salonu. Wyspa to również dodatkowa przestrzeń użytkowa, która nie ogranicza się wyłącznie do blatu roboczego.

Rozmiar wyspy powinien być uzależniony od powierzchni obydwu pomieszczeń. Wokół niej musi znajdować się wystarczająco dużo przestrzeni, by zapewnić mieszkańcom swobodne przemieszczanie się w jej obrębie. Wewnątrz wyspy należy umiejscowić dodatkowe szafki, które podkreślą jej wymiar funkcjonalny. W przypadku mniejszego metrażu alternatywą dla wyspy może być półwysep, który jest złączony z jedną ze ścian. W bardzo małych pomieszczeniach można zabudować stolik śniadaniowy, który będzie pełnił podobną rolę.

Meble w roli... separatora

Niewielka powierzchnia użytkowa i duża liczba osób znajdujących się na niewielkim metrażu, może nas zmusić do postawienia separatora. Jest nim najczęściej stół lub zwykła sofa.

Stół sprawdzi się wówczas, gdy mamy dużą rodzinę. Wtedy można go wykorzystać jako swoistą jadalnię. Sofa to z kolei doskonałe rozwiązanie dla osób często odwiedzanych przez swoich licznych znajomych lub osób, które już mają jadalnię. Stanie się ona wtedy idealnym punktem wyjściowym do pozostałej części salonu. Jeśli będzie wystarczająco duża, pomieści zarówno gospodarzy mieszkania (lub domu) jak również ich gości.

Do nowoczesnego salonu proponujemy model Arezzo

Ścianka działowa - (nie)oczywista propozycja

Alternatywą dla obydwu powyższych rozwiązań jest typowa ścianka działowa. której kształt, kolorystyka i funkcjonalność, będą uzależnione od charakterystyki obydwu dzielonych pomieszczeń.

Pełna ścianka działowa sprawdzi się zwłaszcza w przypadku dużych, przestronnych wnętrz. Ścianka półpełna będzie z kolei optymalna przy małej kubaturze dzielonych pomieszczeń. Typowa ścianka może być w pełni przezroczysta (choć takie rozwiązanie narusza prywatność) lub też przeszklona (z grubych tafli szkła). Druga opcja jest o tyle korzystna, gdyż nie blokuje większości światła słonecznego. Ciekawym wariantem jest wykorzystanie w roli ścianki klasycznych, przesuwnych drzwi. Rozwiązanie to sprawdzi się przede wszystkim w dużych i przestronnych wnętrzach, w których salon i kuchnia urządzone są w podobny sposób. Jeśli tak nie jest, to ścianka powinna mieć formę klasycznych drzwi dwuskrzydłowych.

Podsumowanie

Optyczne i funkcjonalne rozdzielenie kuchni i salonu wcale nie jest takie trudne i - co ważne - nie wymaga tak dużych nakładów finansowych. Umiejętne podzielenie obydwu pomieszczeń jest często kwestią nie tyle samych środków, ile raczej pomysłowości mieszkańca domu lub lokalu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień