Design mebli w Polsce w XX w.

list W: Wystrój wnętrz Data: favorite Wyświetlenia: 1395

Nie podlega dyskusji to, że meble powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. Aby przedmiot był zarówno piękny, jak i praktyczny konieczne jest sięgnięcie po pomoc ze strony wzornictwa przemysłowego, współcześnie znanego jako design. W jaki sposób rozwijał się w Polsce design mebli? Co wyróżniało polskie wzornictwo na tle światowych trendów?

Początki polskiego designu

Samego początku polskiego designu mebli należy poszukiwać na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to konkurowały ze sobą dwa najważniejsze ideowe nurty owych czasów. Był to mający swój początek w latach 20 XX wieku nurt czerpiący z awangardowych kierunków artystycznych, którego naczelnym celem było odnalezienie nowych form nastawionych na funkcjonalizm oraz zapoczątkowany w Anglii w końcu XIX wieku nurt promowany przez Ruch Odrodzenia Sztuki i Rzemiosł. Równocześnie za oficjalny początek polskiego designu uważa się rok 1913, kiedy to założone zostało, specjalizujące się m.in. w projektowaniu mebli, Stowarzyszenie Warsztaty Krakowskie, które funkcjonowało do roku 1926.

Design w Polsce do II wojny światowej

W tym okresie stowarzyszenie dążyło do podniesienia artystycznej jakości m.in. mebli poprzez korzystanie z wytwórczości ludowej. Pomimo używania ludowych metod pracy, materiałów, czy też narzędzi artyści, którzy zostali wykształceni w akademiach sztuk pięknych, dążyli do stworzenia nowych wartości. Wytwarzane przez stowarzyszenie meble były owocem myśli modernistycznej. Z tego względu zarówno proste meble jak krzesła, jak i bardziej wyrafinowane sofy odznaczały się surowym kształtem oraz skromnymi ornamentami. Równocześnie wszystkie spośród zaprezentowanych mebli charakteryzowało się różnorodnością form. Innymi słowy, najlepszym sposobem na opisanie mebli z Warsztatów Krakowskich jest użycie słów funkcjonalność i bezpretensjonalność.

Kolejnym stowarzyszeniem, które miało bezprecedensowy wpływ na rozwój polskiej sztuki użytkowej, w tym na polski design mebli była funkcjonująca od 1926 do 1996 r. Spółdzielnia Artystów Plastyków „Ład”. Tym, co definiowało spółdzielnię, była ścisła współpraca artystów z rzemieślnikami wykonawcami. W ramach działalności spółdzielni wytwarzano zarówno meble, jak i całe wnętrza. W początkowym okresie działalności znakomita większość mebli była wytwarzana z litej sosny, wrzosu, jaworu czy też czarnego dębu. W tym czasie nie stosowano jakichkolwiek oklein, a stawiano jedynie na wysokogatunkowe drewno. Warto również zwrócić uwagę, że w meble często wplatana była stylowa wiklina. Dotyczy to przede wszystkim funkcjonalnych mebli Władysława Wołkowskiego. W praktyce oznaczało to, że oferowane przez spółdzielnie meble przeznaczone były głównie dla warstw wyższych.

Meble do lat 90.

Uległo to znaczącej zmianie w wyniku II wojny światowej. W tym okresie ze względu na niewielkie zasoby finansowe, ograniczoną ilość materiałów oraz z powodu potrzeby wprowadzenia masowej produkcji meble zaczęły odznaczać się minimalnymi gabarytami, prostotą, czy też wielofunkcyjnością. Równocześnie wysokiej jakości materiały zostały dostępne łatwo wytwarzanymi surowcami. Tym samym w tym okresie zarówno sofy, komody, jak i inne rodzaje mebli nie były już wykonywane z litego drewna, a jedynie ze sklejki. Przełom nastąpił dopiero kilkadziesiąt lat później.

Sprawdź nowoczesne meble z naszej oferty https://www.home-sofa.pl/pl/18-sofy-narozne-skorzane

Lata 90 były kolejnym kluczowym okresem w polskim designie. W tym czasie wyniku większej dostępności materiałów oraz inspiracji Zachodem do Polski weszły nowe trendy. Obecna przez ostatnie dekady monotonia i prostota kształtu została zastąpiona różnorodnymi barwami oraz niepowtarzalnymi kształtami. Spośród materiałów główną rolę zaczął odgrywać plastik, MDF czy też stal chromowana. Należy również nadmienić o niezwykle popularnej w owym czasie skórze, która była powszechnie wykorzystywana jako obicie nie jednej sofy czy też fotelu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień